Ma, amikor a mindennapokban – végezzünk bármilyen tevékenységet – lépten-nyomon az egészségünk megőrzésének és a prevenciónak a fontosságával találkozunk, nem feledkezhetünk meg a természet adta gyógyító erőkről. Hazánkban minden feltétel adott ahhoz, hogy mesterséges segédanyagok, gyógyszerek nélkül is egészséges, teljes életet éljünk. A természetes gyógytényezők igénybe vételét a társadalombiztosítás is támogatja évi két kúra erejéig.
Forrás: Magyar Turisztikai Ügynökség
http://hellomagyarorszag.hu/hirek/termeszetes-gyogytenyezok
A természetes gyógytényezők páratlan kincsei Magyarországnak, és sokrétű felhasználhatóságuk révén nem csak a tiszta, azaz vegyszermentes gyógyuláshoz járulnak hozzá, jótékony hatásukat a pihenés és a rekreáció számos területén alkalmazzák.
A természetes gyógytényezőket minisztériumi rendelet veszi lajstromba, amely szerint természet adta gyógyító értékeinkhez tartoznak a gyógyvizek, az ásványvizek, az éghajlati és barlangi klíma, a gyógyiszap, valamint a gyógygáz (mofetta) is.
A termálvizek országában élünk
Közismert tény, hogy Magyarország rendkívül gazdag ásvány-, termál- és gyógyvizekben, ivóvízellátásának több mint 95 százaléka felszín alatti vizeken alapszik és területének 80 százaléka alatt termálvíz rejtőzik, amelyek jelentős része, kémiai összetételénél fogva gyógyvíz.
Jó tudni:
|
Hazánkban jelenleg 274 minősített ásványvíz és 270 minősített gyógyvíz található.
A minősített gyógyvizek rendkívül változatos ásványianyag-összetétellel rendelkeznek, és további fizikai és kémiai tulajdonságaik révén kedvezően hatnak az emberi szervezetre. Ezek a különböző típusú vizek jelentik a nagy népszerűségnek örvendő gyógyfürdőkezelések alapjait, de jó néhány közülük belső használatra, azaz ivókúrára is alkalmazható.
A konyhasós gyógyvizek és jódos-brómos vizek jellemzően az Alföldön (Debrecenben, Hajdúszoboszlón) találhatók, a földes-meszes vizek Budapesten (például a Lukács Gyógyfürdőben) és a Dunántúlon (Balatonfüreden) gyakoribbak. Az alkalikus gyógyvizek jelentős nátrium-, kálium- és hidrogén-karbonát tartamúak és szerte az országban (Balfon, Gyulán és Bükkszéken, ahol meg is kóstolhatjuk a Salvus vizet) előfordulnak. Jelentős mennyiségű ként tartalmaznak a harkányi és a mezőkövesdi fürdők vizei, a kén mellett egyedi összetevőként jelenik meg a radon a budapesti források (Rudas Gyógyfürdő, Gellért Gyógyfürdő) és a Hévízi-tó vizében. A keserűvizek (Budapesten a Hunyadi János és a Ferenc József) ivókúrára használhatók.
A gyógyvízen túl a gyógyiszap is hozzájárulhat egészségünk megőrzéséhez. Hazánkban 6 minősített gyógyiszapot (Hévíz és Hajdúszoboszló is rendelkezik saját gyógyiszappal) alkalmaznak az ízületi fájdalmakat oldó, mozgást javító iszapkezelések során. A szépségipar is felfedezte jótékony hatásait, így arc- és testkezelések során vetik be a ránctalanítás, vagy éppen a kollagéntermelés növelése érdekében.
Mindenkinek jár évi két fürdőkúra
A természetes gyógytényezőkkel, jellemzően és elsősorban a gyógyvízzel a vendégek a gyógyfürdőkben és a gyógyhelyeken találkozhatnak, amelyek működését szintén a gyógytényezőkről szóló rendelet szabályozza. Ezeken a helyeken ma már nem csak „medencés” szolgáltatást vehetünk igénybe: gyógyfürdőink a legtöbb esetben stranddal, aquaparkkal, négyévszakos, fedett élményfürdővel rendelkeznek, emellett pedig gyógyászati, wellness és beauty részlegek széles körű, magas színvonalú szolgáltatásai színesítik a kínálatot. Hazánkban jelenleg 98 minősített gyógyfürdő található.
Sokan anyagi okokkal magyarázzák, hogy miért nyúlnak inkább a mesterséges gyógyszerekhez, mintsem kúrát vegyenek a gyógyítást a természet erejével biztosító fürdőinkben. Holott a gyógyuláshoz társadalombiztosítási támogatással is igénybe vehetők a gyógyfürdőkezelések, amivel még mindig kevesen vannak tisztában.
A Magyarországon biztosítottak és az egészségügyi szolgáltatásra jogosultak, és nem csupán a nyugdíjasok(!) szakorvosi beutalóval – például reumatológus, ortopéd- vagy mozgásszervi rehabilitációs szakorvos – naptári évenként összesen két kúrát vehetnek igénybe, amely kúránként általában 15 kezelésből (alkalomból) áll. A terápia keretében nem csak a gyógyvizes medence áldásos hatásait élvezhetjük, regenerálódásunkhoz – orvosi javallattól függően – a gyógymasszázs, a vízi torna, a súlyfürdő, a víz alatti vízsugármasszázs (tangentor), vagy éppen az iszappakolás is hozzájárulhat. A társadalombiztosítással támogatott ellátások díjának önrésze – amit nekünk, fogyasztóknak kell fizetni – rendkívül kedvezményes, de fürdőnként eltérő lehet.
Tegyünk hát egy próbát! Kóstoljuk meg a balatonfüredi savanyúvizet (Kossuth Lajos-forrás a Gyógy téren), fürödjünk egyet Európa legnagyobb, télen is gőzölgő természetes tavában (Hévízi-tó), vagy teszteljük a kontinens legmonumentálisabb fürdőkomplexumát (Hungarospa Hajdúszoboszló), és vegyük igénybe a gyógyhelyi települések nyújtotta kínálat bármely elemét. A felüdülés, regenerálódás garantált!